Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Informace o organizaci ohledání zemřelých

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Není povinností ani lékařů nemocnic ani lékařů záchranných služeb, aby se podíleli na ohledání těl zemřelých, neboť jejich hlavním posláním je péče o dosud žijící občany poškozené na zdraví. Vymahatelnost naplnění vyhlášky je za současného právního stavu mizivá, neboť mnoho "povinností" lékařů není stanoveno zákonem. Ministerstvo zdravotnictví již bylo na tuto skutečnost upozorněno v srpnu 2003.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 17.3. 2004

 

Informace o organizaci ohledání zemřelých

 

V současné době úpravu ohledání zemřelých řeší stará vyhláška Ministerstva zdravotnictví číslo 19/1988 Sb., který byla vydána na základě zmocnění  v § 82 zákona číslo 20/1966 Sb. (pozn. tento paragraf byl již v minulém století zrušen). Vy vyhlášce se hovoří, že úmrtí a nález těla mrtvého mimo zdravotnické zařízení musí být bezodkladně oznámeno praktickému lékaři nebo závodnímu lékaři, v jehož obvodu k úmrtí došlo nebo bylo tělo mrtvého nalezeno. V době mimo pravidelný provoz ordinací praktického lékaře je nutno úmrtí oznámit ordinaci lékařské služby první pomoci(ambulantní pohotovostní péče, APP).

V Ústeckém kraji se na základě dosavadních dohod s lékaři a provozovateli ordinací pohotovostní péče daří zajistit ohledání těla mrtvého v souladu s uvedenou vyhláškou i mimo ordinační dobu ordinací ambulantní pohotovostní péče a to tak, že po skončení  provozu ordinace ambulantní pohotovostní péče se nález těla mrtvého oznamuje na dispečink zdravotnické záchranné služby, která zajistí ohledání lékařem ambulantní pohotovostní péče.

V praxi však dochází v některých případech k tomu, že záchranné služby se nepodaří zajistit lékaře pohotovosti, neboť není dosažitelný (viz případ 16.3.2004 v Mostě). Ústecký kraj vidí problém také v tom, že není možné stanovit spádová území lékařů (obvody neexistují) a stávající legislativa s nimi nepočítá přes to, že starší předpisy o nich hovoří.

            Není povinností ani lékařů nemocnic ani lékařů záchranných služeb, aby se podíleli na ohledání těl zemřelých, neboť jejich hlavním posláním je péče o dosud žijící občany poškozené na zdraví. Vymahatelnost naplnění vyhlášky je za současného právního stavu mizivá, neboť mnoho „povinností“ lékařů není stanoveno zákonem. Ministerstvo zdravotnictví již bylo na tuto skutečnost upozorněno v srpnu 2003.

 

 

 

Vydala: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 754, mobil 603 192 631

e-mail: konecna.r@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 18.3.2004 / 18.3.2004 | Zveřejnit od-do: 18.3.2004-18.4.2004
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu