Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Nezapomeňte, Sčítání 2021 se blíží

Sčítání 2021 - logo
První etapa sčítání lidu, domů a bytů 2021 startuje o půlnoci z pátku 26. na sobotu 27. března 2021. Umožní jednodušší a rychlejší splnění zákonné povinnosti online formou, kterou lze využít jednak v mobilní aplikaci stažením z App Store nebo Google Play pod názvem „Sčítání21“, nebo na webové stránce www.scitani.cz, a to až do 9. dubna. Druhá etapa, klasické vyplnění tištěného formuláře, pak začne 17. dubna a skončí 11. května 2021.
Tisková zpráva ze dne 25. března 2021
 

 
 


Sečíst se musí každý občan ČR, ale i cizinec, který má v České republice trvalý pobyt nebo zde pobývá více jak 90 dnů. Není tedy důležité místo trvalého pobytu, které má v občanském průkazu, ale místo, kde se obvykle nachází, tedy jeho aktuální bydliště. „Online formulář je kromě češtiny dostupný v sedmi jazycích, a to v angličtině, němčině, polštině, ruštině, ukrajinštině, vietnamštině a romštině,“ upřesňuje Eva Řezáčová, krajská gestorka Sčítání 2021.

Sčítací formulář obsahuje dvě části, jednak zjišťuje údaje o bydlení a domácnosti, včetně vztahu mezi jejími jednotlivými členy, jednak údaje za jednotlivé osoby. Vedle otázek na způsob bydlení se ptá i na věk jednotlivých členů, pohlaví, počet narozených dětí, nejvyšší dosažené vzdělání, ekonomickou aktivitu či způsob dojíždění do práce nebo školy, dále na národnost, víru nebo mateřský jazyk. 

Otázka na národnost je spolu s otázkou týkající se náboženské víry nepovinná. Tak jako při minulém sčítání, je možnost vyplnění dvou národností. „Čím více lidí se k určité národnosti přihlásí, tím silnější může být její hlas ve společnosti. Toto číslo je také důležitým argumentem při vypisování a rozdělování grantů či jiných forem podpory kulturních tradic národnostních menšin, jejich spolkové činnosti a obecně harmonického soužití různých skupin společnosti,“ říká předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Ústeckého kraje Karolína Žákovská.

Předpokládá se, že minimálně dvě třetiny lidí využijí příležitost bezkontaktního online sčítání. Pro ty, kteří tuto možnost nemají nebo se z nějakého důvodu nechtějí sečíst online, zajišťuje v období od 17. dubna do 11. května 2021 roznos a sběr listinných sčítacích formulářů Česká pošta. 

Díky sčítání je možné každých 10 let srovnávat, jak se Česká republika vyvíjí. Říká, kde potřebujeme vybudovat školky, školy, domovy pro seniory či zdravotnická zařízení, v kterých regionech posílit dopravu tak, aby to bylo v souladu s navýšením počtu obyvatel a jejich potřeb, a kde naopak obyvatel ubývá. Údaje pomáhají nám všem. První výsledky Sčítání 2021 budou bezplatně k dispozici na přelomu let 2021 a 2022.

 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 27.3.2021 / 27.3.2021
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu