Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Hejtman Oldřich Bubeníček se zúčastnil slavnostního otevření nové instalace na zámku Duchcov

logo
Hejtman Ústeckého kraje se na zámku Duchcov zúčastnil slavnostního otevření nové instalace Valdštejnové – lvi ve službách císařů, která připomíná nejvýznamnější příslušníky z rodu Valdštejnů. S nimi je spojen největší rozkvět duchcovského panství i zámku.
Tisková zpráva ze dne 28. července 2020
 

 
 

„Historie i kulturní dědictví hrají v našem životě významnou roli. Je proto důležité si jednou za čas připomenout nejen významné mezníky našich dějin, ale i osobnosti, které se o ně zasadili. Valdštejnové nepochybně patří k rodům, které zásadně ovlivnily společensko-historický vývoj a obohatily kulturu naší země,“ sdělil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Nová instalace v jižním křídle piana nobile na zámku Duchcov tematicky rozšiřuje stávající průvodcovské trasy zámku a představuje duchcovsko-litomyšlskou větev rodu Valdštejnů. Ti v 17. a 19. století položili základ bohatého kulturního dědictví. Interiéry zámku jsou zařízeny podle inventáře z roku 1888 z doby Jiřího Viléma Valdštejna a jeho manželky Pascaliny Metternichové. Trasa je doplněna panelovou výstavou o významných příslušnících rodu. Instalace patří k výstupům projektu Valdštejnové – lvi ve službách císařů, který tvoří součást dlouholetého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů a v jehož rámci se na různých území České republiky uskuteční tematické výstavy, série odborných přednášek o době Valdštejnů či kulturní a hudební akce.

Valdštejnové patří k nejstarším šlechtickým rodům na území Čech. Své jméno odvozují od hradu Valdštejn u Turnova, který v druhé polovině 13. století založil jeden ze členů starobylého rodu Markvarticů užívající erbovní znamení lva či lvice. Větvení rodu Valdštejnů a s tím spojené drobení majetku dlouho bránilo vzestupu rodiny mezi vyšší šlechtu. Od 16. století se postupně některým příslušníkům rodu dařilo prosadit ve službách císařů a zaujmout posty na významných zemských úřadech i pozicích v armádě.

1
Hejtman Oldřich Bubeníček (uprostřed) během slavnostního otevírání nové instalace na zámku v Duchcově

 

2
Součástí slavnostního otevření nového návštěvnického okruhu byla i hra na piano

3
Interiér duchcovského zámku

4
Nová instalace v zámku Duchcov spadá do projektu Národního památkového ústavu "Valdštejnové - lvi ve službách císařů"

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 28.7.2020 / 28.7.2020
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu