Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

V Mukově a Teplicích pietou uctili památku amerických letců sestřelených během 2. světové války

Den amerických letců
Pietním aktem u pomníků v Mukově a na Písečném vrchu v Teplicích uctili v sobotu památku amerických letců sestřelených 21. července 1944 nad Teplickem. Květinový věnec Ústeckého kraje přijel k pomníku v obci Mukov položit hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
Tisková zpráva ze dne 25. července 2020
 

 
 

Pietní akt, který dopoledne započal u památníku sestřelených amerických letců v Mukově, pokračoval vzpomínkovou akcí u pomníku americkým letcům v Teplicích na Písečném vrchu.  Organizátory byly Severočeský letecký archiv Teplice, z. s., Jednota Československé obce legionářské Teplice, Český svaz bojovníků za svobodu a město Teplice společně s místními obecními samosprávami. Součástí akce k 76. výročí Dne amerických letců byl tradičně průjezd „Konvoje osvobození“ v podobě historických vojenských vozidel z druhé světové války.

Kromě hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka u pomníku v Mukově za hojné účasti místních obyvatel promluvila i starostka obce Hrobčice Jana Syslová a armádní atašé Velvyslanectví USA plk. Roger Bowman. Mluvčí vzdali hold památce padlých letců, připomněli hrůzy války a ocenili spolupráci obou zemí při obraně demokracie a svobody.

Při náletu dne 21. července 1944, který provádělo 143 amerických bombardérů 15. letecké armády USA ze základen v jižní Itálii, byly nad zdejším regionem a nejbližším okolím sestřeleny čtyři bombardéry. Jeden se dle historiků zřítil u Křížatek, dva do ulic města Teplice a další nedaleko obce Mukov na Bílinsku. Při těchto haváriích nebo těsně po nich zahynulo celkem 28 letců, přičemž v Teplicích byli lynčováni davem místních obyvatel. V Oseku byl jeden letec zastřelen.

Památník v Mukově byl postaven v roce 1999 a v roce 2012 ve spolupráci se studenty Akademie výtvarných umění v Praze byl navržen jeho nový vzhled nazvaný Křídlo, jehož autorem je Lukáš Nývlt. Památník se nachází u barokního kostela svatého Prokopa z roku 1760.

Den amerických letců
Památník nazvaný Křídlo z roku 2012 u barokního kostela svatého Prokopa v Mukově

 

Den amerických letců
Květinová pocta památce sestřelených letců

 

Den amerických letců
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček pozdravil přítomné po kladení věnců

 

Den amerických letců
Dobové vojenské vozy tvoří nezbytnou kulisu pietnímu aktu

 

Den amerických letců
Promluvili také plk. Roger Bowman (druhý zleva) za Velvyslanectví USA a Jana Syslová (druhá zprava), starostka obce Hrobčice

Den amerických letců
Pietnímu aktu přihlíželi další čestní hosté a účastníci konvoje

Den amerických letců
Pieta neunikla pozornosti místních obyvatel

 

Den amerických letců
Pamětní deska s popisem události

 

Den amerických letců
"Konvoj osvobození" pomalu vyráží do Teplic na další pietní místo

 

Den amerických letců
Z Mukova se naskýtá nádherný výhled na Bořeň a pásmo Krušných hor

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 25.7.2020 / 25.7.2020
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu