Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Připomenutí památky zesnulých horníků při výbuchu v dole Nelson III. v Oseku

Pietní akt Osek Nelson
Před 86 lety došlo na dole Nelson III. u Oseka na Teplicku k výbuchu, při kterém tehdy zemřelo 142 horníků. I letos při tradičním pietním aktu u pomníku katastrofy uctil památku zahynulých horníků hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, zástupci okolních obcí a hornických spolků z české i německé strany.
Tisková zpráva ze dne 6. ledna 2020
 

 
 

Podle historiků exploze zasáhla celý důl Nelson, na povrchu došlo k destrukci provozních budov, v jejichž troskách zahynulo několik zaměstnanců. Kvůli vzduchové ventilaci došlo následně v dole k dalším lokálním výbuchům. Horníci zemřeli přímo při výbuchu, či následně otravou kysličníkem uhelnatým. Osecké neštěstí je třetí největší hornickou katastrofou na území nynější České republiky.

„Je důležité, abychom si takovéto tragédie stále připomínali. Abychom vzpomínali na ty, kteří zemřeli a po kterých tady zůstaly desítky sirotků a vdov. Horníci byli pro mě vždy velmi váženým zaměstnáním a za jejich práci jsem jim velmi vděčný. Ústecký kraj byl vždy energetickým srdcem České republiky a bez tvrdé práce horníků by toto srdce nikdy netepalo,“ uvedl při pietním aktu hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Spolu s hejtmanem se poklonili u památníku například starosta města Oseku pan Jiří Macháček, radní města Most Vlastimil Vozka či zástupci vedení společnosti Vršanská uhelná a Severočeské doly.

01
Hejtman Oldřich Bubeníček a Vlastimil Vozka přinášejí květiny k památníku

02
Na vzpomínkovou akci přijeli jako již tradičně zástupci německých obcí

 

03
Od neštěstí letos uplynulo 86 let

 

 

 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 6.1.2020 / 6.1.2020 | Zveřejnit od: 6.1.2020
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu