Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Zachránit život můžeš i Ty! Přidej se do registru dárců kostní dřeně

01
V úterý 12. listopadu 2019 proběhne na Krajském úřadě Ústeckého kraje v Ústí nad Labem nábor nových dárců kostní dřeně. Dobrovolníci se mohou zapsat od 11:00 do 15:30 ve 2. patře na konferenčním sále.
 

 
 

Patronkou ústeckých náborových akcí se už na jaře stala modelka a zakladatelka Nadačního fondu VK Veronika Kašáková, která se do registru zapsala letos v dubnu. 

K registraci se mohou přihlásit zdraví lidé ve věku od 18 do 35 let s váhou vyšší než 50 kg a platností pojištění na území ČR. Při náboru se provádí stěr z ústní sliznice. Není tedy nutné absolvovat odběr krve. Dárci vstupují do registru zcela dobrovolně, na základě svobodné vůle a po podpisu plně informovaného souhlasu a vyplnění vstupního formuláře. Pro zápis je potřeba kartička zdravotní pojišťovny a občanský průkaz.

Kostní dřeň je stále nenahraditelnou součástí léčby nemocí krvetvorby. Každoročně v České republice onemocní stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity. Transplantaci kostní dřeně absolvuje v naší zemi několik set pacientů. Z toho 75 % dárců krvetvorných buněk je od nepříbuzného dobrovolného dárce. I přesto, že je aktuálně v Českém národním registru dárců dřeně více než 90 tisíc dobrovolníků, bohužel pro každého čtvrtého pacienta se "jeho" dárce kostní dřeně nenajde a umírá. Proto je tak nutné počet dobrovolníků v registru neustále zvyšovat! „Čím větší vzorek populace máme, tím úměrně zvyšujeme také šanci na uzdravení pro každého nemocného. Děkujeme proto všem, co se k nám rozhodnou přidat,“ říká mluvčí Českého národního registru dárců kostní dřeně Klára Conková. Nedarujete „jen“ kostní dřeň, ale i život. Staňte se součástí něčeho, co má rozhodně smysl. Více informací na http://www.kostnidren.cz/

Připravila: Mgr. Markéta Flochová

YouTube pozvánka https://www.youtube.com/watch?v=dKdoFrU7vIU

Facebook událost https://www.facebook.com/events/672895989843097/

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 31.10.2019 / 31.10.2019
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu