Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Průmysl 4.0 - výzva pro Ústecký kraj

Co je to Průmysl 4.0 a proč se Ústecký kraj zapojil do mezinárodního projektu ECOS4IN?
 

 
 
Aktuální stav na trhu práce zesílil volání firem po zavádění vyspělé průmyslové automatizace a zejména digitalizace známé pod pojmem „Průmysl 4.0“. To na regionální ekonomiku bude mít řadu dopadů. Jak pozitivních, například zvýšení produktivity výroby, nové výrobky, nové příležitosti, tak negativních, zejména v potřebě rekvalifikovat pracovníky ve výrobě a to včetně rizika sociálního ohrožení u osob, které se technologickým změnám nepřizpůsobí.

Analýza Úřadu vlády ČR říká, že Ústecký Kraj patří v tomto směru k nejohroženějším (červená mapa dole). Je zde i riziko, že regionální ekonomika nebude na rozdíl od jiných Krajů schopná dostatečně tuto příležitost využít (modrá mapa).

mapa1
mapa2


Zdroj: CHMELAŘ, Aleš, Stanislav VOLČÍK, Aleš NECHUTA a Ondřej HOLUB. Dopady digitalizace na trh práce v ČR a EU [online]. In: . Úřad vlády České republiky, 2015 [cit. 2019-07-09]. Dostupné z: https://www.vlada.cz/assets/evropske-zalezitosti/analyzy-EU/Dopady-digitalizace-na-trh-prace-CR-a-EU.pdf 


Z těchto důvodů inicioval Ústecký Kraj mezinárodní projekt, který má s předstihem hledat možná řešení. Z analýzy vyplynulo, že hlavní bariérou a rizikem je flexibilita a znalosti lidí, tedy opatření v oblasti lidských zdrojů, vzdělávání a sdílené infrastruktury (testovací, vzdělávací a vývojová centra) Tento tak zvaný ekosystém bude nutné dobudovat a připravit podnikatelské a veřejné prostředí (školství, veřejná správa) na využití těchto pokročilých technologií.

Úkolem projektu ECO4IN je rozvoj ekosystému Průmyslu 4.0, tj.:

·         Hledání nástrojů pro využití digitalizace a snížení rizik jejích dopadů,

·         Rozšíření povědomí o těchto nástrojích v Kraji,

·         Příprava opatření, programů, investičních projektů, zejména pro školství a celoživotní vzdělávání.


Projekt je spolufinancován z Evropské unie a z Evropského fondu pro regionální rozvoj, z programu Interreg CENTRAL EUROPE.
logo
 
Zodpovídá: Bc. Kateřina Zoulová
Vytvořeno / změněno: 2.9.2019 / 2.9.2019
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu