Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Autobusová linka do Prahy

ODPOVĚĎ pro Gabrielu Zlámalovou, Žít Ústí
 

 
 

 

Dotaz (v původním znění):

Ústečané nemají v současné době žádnou přímou autobusovou linku, kterou by se mohli dopravit do Prahy. Zatímco okolní města takové linky mají a jsou cestujícími vytížené. Má v plánu vedení kraje jednat s dopravci o možné nápravě? Vlaky jsou přeci jen méně komfortní, bývají často přeplněné a mívají kvůli výlukám zpoždění. Jediná linka, která do Ústí nad Labem zajížděla (Praha - Berlín) byla novým vlastníkem zrušena.


Odpověď:

Dobrý den,

Nejprve obecně: Ústí nad Labem leží přímo na železničním koridoru a z krajských měst má třetí nejrychlejší spojení do Prahy hned za Pardubicemi a Plzní. A to přímo do centra Prahy. Tomu nemůže žádný autobus konkurovat. Obecně jsou vlaky považovány za komfortnější cestovní prostředek než autobusy, kde bývá omezený prostor k sezení a přístup na toaletu.

Nyní konkrétně k aktivitám kraje, resp. krajského úřadu: Licence na provoz komerčních linek vydává krajský úřad dle místní působnosti, podmínkou ale je provozovat linku tak, aby nekonkurovala, nebrala cestující linkám dotovaným z veřejných prostředků, tedy autobusům a vlakům provozovaným na objednávku ministerstva dopravy či kraje. A to je právě v koridoru Ústí nad Labem – Praha problém, protože tam je vlakové pokrytí značné a prostor pro komerční linky už zde není.

Ústecký kraj objednává některé vlakové spoje zasahující až do Středních Čech, resp. do Prahy. O objednávce autobusů z důvodu dostatečného kapacitního pokrytí neuvažuje.

 

Připravila:

Mgr. Magdalena Fraňková

Kancelář hejtmana

tisková mluvčí pro oblast dopravy

Krajský úřad Ústeckého kraje

Velká Hradební 3118/48

400 02 Ústí nad Labem

tel.:     +420 475 657 788

e-mail: frankova.m@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 13.8.2019 / 13.8.2019
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu