Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Vyjádření náměstka Jaroslava Komínka k návrhu ministra dopravy Vladimíra Kremlíka o zpoplatnění silnic I. třídy mýtem

01
Chtěl bych věřit tomu, že informace ohledně zpoplatnění úseků silnic I. třídy je pouze špatná interpretace vyjádření nového ministra dopravy.
 

 
 

Bývalý ministr dopravy se dohodl s kraji a tuto dohodu zakotvil v memorandu mezi kraji a ministerstvem dopravy. Dohoda zněla, že obce a kraje mohou samy rozhodnout o tom, které silnice I. třídy zpoplatní – zatíží mýtným. Je to zcela logické, protože obce a kraje k tomuto můžou přistoupit s absolutní znalostí místních poměrů v dopravě, aby se nákladní doprava nepřemístila na silnice nižší třídy. Ty nejsou přizpůsobené na takovou zátěž a nemají sloužit k tranzitní dopravě, ale dopravě občanů mezi městy za prací, do školy či k doktorovi.

Při vzniku krajů na ně stát převedl silnice II. a III. třídy, a to mnohdy v žalostném stavu. Kraje z vlastních zdrojů tyto silnice uvedly do funkčního stavu – v posledních letech i díky uvolnění financí z SFDI. A nyní hrozí, že možným špatným rozhodnutím o zpoplatnění silnic I. třídy tyto opravy přijdou vniveč.

Nehrozí zde ale jen to, že vzniknou hmotné škody na majetku krajů, ale také že už v tak hustému provozu ve městech se bezpečnost na silnicích ještě více zhorší. Současná hustota provozu na všech komunikacích je už mnohdy na hraně únosnosti. Osobní vozidla každoročně přibývají a nyní hrozí, že stát provoz ještě více zatíží kamionovou dopravou a tím ohrozí bezpečnost provozu.

Domnívám se, že než ministerstvo dopravy ústy svého ministra vyřkne takovýto závažný ortel, mělo by asi prodiskutovat a poslechnout si názory na přijímané opatření od těch, kteří jsou těmto naznačeným problémům skutečně velmi blízko a jejichž názor vychází z jejich každodenní praxe a zkušenosti.

Obecně k tomu dle mého lze říct, že není možné, aby se jeden ministr (za podpory premiéra) zavázal vybrané silnice I. třídy nezpoplatnit (dokonce písemně) a druhý jeho rozhodnutí obratem změnil. K čemu je pak Asociace krajů ČR, k čemu jsou/byla několikaměsíční jednání s ministerstvem dopravy? Jaká si pan ministr představuje kompenzační opatření?

Stát před několika lety uznal, že předal krajům silnice II. a III. třídy s obrovským vnitřním dluhem a začal krajům přidávat na jejich údržbu, ale letos je fakticky snížil na polovinu (ze 4 mld. Kč na 2 mld. Kč vyplácené letos). Opatření na podporu krajů jsou tak spíš na ústupu. A k tomu nyní hrozí, že silnice, které mnohdy ani nejsou přizpůsobené k tranzitní nákladní dopravě, budou zničeny ještě víc.

Věřím tomu a doufám, že se přístup ministerstva dopravy směrem ke krajům zlepší, že se vrátíme zpět ke společnému jednání zástupců krajů a ministerstva dopravy, nikoliv k rozhodování od stolu na ministerstvu.

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 20.6.2019 / 20.6.2019
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu