Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Konzervátoři archeologického depozitáře v Teplicích pracují s moderními přístroji

Depozitář
Ústecký kraj spravuje ve svých muzeích velké množství sbírkových a archeologických předmětů, které vyžadují odbornou péči pro dlouhodobé uchování. K tomu jsou však zapotřebí moderní přístroje. V archeologickém depozitáři Regionálního muzea v Teplicích na detašovaném pracovišti v Teplicích – Sobědruhách se mohou nyní pracovníci pyšnit například moderním rentgenem či mobilními spektrometry. Jakožto zřizovatel se na tom částkou 12 milionů podílel Ústecký kraj.
Tisková zpráva ze dne 4. června 2019
 

 
 

Prohlédnout si prostory specializované laboratoře na konzervaci kovů a archeologizovaného skla, nové rentgenologické pracoviště laboratoře, specializované muzejní pracoviště a konzervátorské dílny si přišla za doprovodu ředitele Regionálního muzea v Teplicích Radka Spály radní pro kulturu a památkovou péči Jitka Sachetová, předseda Výboru pro kulturu a památkovou péči Jaroslav Dubský a ředitel Archeologického ústavu AV ČR v Praze Jan Mařík.

„Pracovníci archeologického depozitáře mají momentálně k dispozici speciální rentgen, který je nejnovější u nás. Dále pak dva mobilní spektrometry, které se používají na určování vzorků jednotlivých předmětů. Laboratoř je také vybavena digestoří. Pro lepší práci bylo pořízeno i několik mobilních odsávaček nečistot z restauratérských stolů,“ uvedl ředitel muzea Radek Spála.

Jak a s čím pracují konzervátoři v depozitáři, se může přesvědčit veřejnost v sobotu 15. června, kdy je pro ně připraven od 10 do 16 hodin Den otevřených dveří.

 

01
Pracovnice depozitáře při práci.

 

02

 

03
Laboratoře byly slavnostně otevřeny. Přestřižení pásky se ujal ředitel Regionálního muzea v Teplicích Radek Spála (vpravo), radní pro kulturu a památkovou péči Jitka Sachetová a Jan Mařík, ředitel Archeologického ústavu AV ČR v Praze.

04
Radní společně s předsedou Výboru pro kulturu a památkovou péči Jaroslavem Dubským (druhý zleva) sledují konzervátorky při práci.

 

05

 

07
Moderní rentgen pomáhá pracovníkům depozitáře určit veškeré informace o předmětech.

 

 

 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 4.6.2019 / 4.6.2019 | Zveřejnit od: 4.6.2019
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu