Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Na nešťastný osud obětí transportu smrti lidé nezapomínají, každoročně si jej připomínají v Krupce

foto
U památníku Prokopka na okraji Krupky se sešla řada hostů, aby vzdali hold padlým a uctili jejich památku. Vzpomínkové věnce zde položili místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vojtěch Filip, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, představitelé velvyslanectví a další. Mezi přítomnými nechyběl také starosta Krupky a náměstek hejtmana Zdeněk Matouš nebo litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.
Tisková zpráva ze dne 23. dubna 2019
 

 
 


„Opět po roce se zde scházíme, abychom si připomněli nesmyslnou oběť 313 lidí, kteří se bohužel blížícího se konce války nedožili. Připomínáme si také ty, kteří položili životy za naši svobodu. Nesmíme na ně zapomenout už kvůli budoucím generacím, aby mladí lidé mohli žít v míru. Události posledních dní nám ukazují, že existují lidé, kteří mír nerespektují,“ řekl v úvodu hejtman Oldřich Bubeníček. Na závěr shromáždění zazněla česká hymna.

Dne 24. dubna 1945 zastavil na nádraží v Bohosudově transport. Vlak s 1880 vězni několika národností vyjel ze sběrného tábora u Halle a měl namířeno do Plzně. Celkem 313 vyčerpaných a zesláblých vězňů zde zemřelo na zápal plic nebo tyfus. Jejich těla byla naházena do anonymního masového hrobu.

Pomník Prokopka k uctění památky 313 vězňů koncentračních táborů české, ruské, polské, italské, francouzské a německé národnosti, zemřelých při transportu smrti byl odhalen roku 1948. Památník je každoročně místem konání vzpomínkových akcí.


foto
Hejtman Oldřich Bubeníček se piety u Prokopky účastní každý rok.

foto
Zleva místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Vojtěch Filip, náměstek hejtmana a zároveň starosta Krupky Zdeněk Matouš a hejtman Oldřich Bubeníček.

foto
Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

foot

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 23.4.2019 / 23.4.2019
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu