Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Hejtman Bubeníček zve na Smart region fórum: Cílem není mít izolovaná chytrá města, musíme spolupracovat a propojovat

logo ÚK
Na tři dny se areál zimního stadionu a Kina Svět v Chomutově promění v centrum chytrých technologií, inovací a nápadů, jak z našeho kraje vytvořit „chytrý region“. Ve dnech 25. – 27. dubna se tady uskuteční Smart region fórum Ústeckého kraje. Kraj pozval na akci nejen odborníky z oboru, ale také všechny starosty měst a obcí z celého regionu, kteří mají ještě poslední možnost se na fórum registrovat. Právě kolem ukázek dobré praxe samospráv i nápadů a návrhů na další rozvoj konkrétních projektů a kroků se bude celý program točit.
Tisková zpráva ze dne 16. dubna 2019
 

 
 

První den bude patřit konferencím Smart region a Smart voda v prostorách chomutovského Kina Svět a je nutné se na ně registrovat. Právě zde proběhne diskuze o koordinaci konceptů Smart Region a Smart Cities, věnovat se budou účastníci i tématu „Chytrá voda“ a řešení pro udržitelný rozvoj našeho kraje. Zimní stadion pak na všechny tři dny obsadí vystavovatelé se svými prezentacemi firem technických a řemeslných oborů na veletrhu Technodays. Na tuto akci již není nutné se registrovat a je určena nejen pro studenty, ale také pro širokou veřejnost. Účast na celém Smart Region fóru Ústeckého kraje je bezplatná.

Možnými synonymy pro výraz chytrý kraj jsou propojený kraj nebo také otevřený kraj. Považoval bych za velký úspěch, kdyby se nám podařilo propojit aktivity chytrých měst s chytrým regionem, protože cílem jistě není mít v kraji třicet izolovaných chytrých měst, která nejsou kompatibilní mezi sebou, ani s aktivitami kraje. Pojďme společně vytvořit chytrý kraj plný chytrých měst, kde se bude lidem dobře žít i pracovat, dětem dobře studovat a návštěvníky budou lákat k objevování krás našeho regionu relevantní sofistikovaná řešení. Pojďme se společně podívat i na potenciál příležitostí, které by mohly pomoci vyřešit některé bolesti našeho regionu, jako jsou například znevýhodněné skupiny obyvatel, množství nevyužitých brownfieldů či prohloubení spolupráce se sousedními regiony. A to nejen v rámci České republiky, ale i blízkého zahraničí,“ uvedl k tématu fóra hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Ústecký kraj si plně uvědomuje, jak důležitá je právě spolupráce mezi městy a krajem. Základem takové úspěšné koordinace je dialog, sdílení informací, společné hledání správných a efektivních řešení. Ústecký kraj před časem vytvořil koncepční dokument, na základě kterého vznikla komise Smart Region, která je poradním orgánem Rady Ústeckého kraje. V rámci této komise pracuje 6 pracovních skupin, které mají za úkol navrhnout vhodné inovativní a chytré projekty. „Pracovní skupiny se aktuálně věnují těmto tématům: ICT Architektura pro Smart Region, Energetika, Doprava, Sociální služby, Vzdělávání plus průřezová pracovní skupina Města a obce, která má za cíl propojovat aktivity Smart Region s aktivitami měst v našem regionu na poli Smart City,“ konkretizoval předseda této komise a krajský radní Miroslav Andrt.

Každá pracovní skupina je složena ze zástupců kraje a vytipovaných měst, které se již konceptem Smart City nějaký čas zabývají (například Litoměřice), zástupců akademické sféry (UJEP v Ústí nad Labem, ČVUT v Děčíně), odborníků na koncept Smart City/Region a zástupců firem, které mají zkušenosti s realizací podobných konceptů. Zástupci měst a obcí mají možnost nejen prostřednictvím účasti na fóru se do aktivit pracovních skupin zapojit. „Nabízíme podporu metodickou a rovněž chceme hledat i možnosti podpory finanční. Chceme spolupracovat při vytváření Smart City konceptů pro města a jejich následné propojení s konceptem Smart Region Ústecký kraj,“ dodal hejtman Bubeníček. Ústecký kraj bude aktivity realizovat také v návaznosti na Metodiku pro přípravu a realizaci konceptu Smart Cities na úrovni měst, obcí a regionů – www.smartcities.mmr.cz.

001

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 18.4.2019 / 18.4.2019
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu