Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Železniční doprava

ODPOVĚĎ pro Jana Sůru, zdopravy.cz, 27.6.2018
 

 
 

 

Dotaz (v původním znění):

Dobrý den,

v pondělí uplynula lhůta pro podání nabídek pro přímé zadání na provoz železniční dopravy na 10 let na vybraných tratích. Protože jsem nikde nenašel více informací k této akci, rád bych se zeptal na následující:

1. Které tratě byly poptávány, v jakém rozsahu vlkm? Jde o navýšení provozu či snížení oproti stávající objednávce?

2. Kdo byl osloven a kdo nabídku nakonec podal?

3. Z velké části jde o provoz na tratích, kde dosud jezdí motorové vlaky. Z jakého důvodu jste se rozhodli pro náhradu elektrickými?

4. Jaké požadavky na dopravce (soupravy a jejich vybavení) máte?

5. Proč jste se rozhodli jít cestou přímého zadání?

6. Jak bude smluvně řešen provoz na hlavní lince U1?

Odpověď:

Dobrý den,

posílám odpovědi na vaše dotazy.

1) poptávány byly dopravní výkony na tratích 073 Děčín hlavní nádraží - Ústí nad Labem-Střekov (linka DÚK U7); 131 Ústí nad Labem hlavní nádraží - Bílina (linka DÚK U5); 123 Most - Žatec (linka DÚK U13) + některé doplňkové (špičkové) spoje relace Teplice v Čechách - Litvínov. Oproti rozsahu současné objednávky provozní model předpokládá navýšení rozsahu dopravního výkonu o cca 150 000 vlkm

 

2) záměr přímého zadání veřejných služeb v přepravě cestujících na linkách U5, U7, U13 a doplňkových výkonů v rámci Ústecké aglomerace zaslal Ústecký kraj všem českým železničním dopravcům, kteří měli ke stanovenému datu platnou Licenci k provozování drážní dopravy na území Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Zároveň byla v souladu s § 19 Zákona o veřejných službách v přepravě cestujících zveřejněna k 1. červnu 2016 v Úředním věstníku Evropské unie informace o rozhodnutí uzavření smlouvy o veřejných službách na výše zmíněných výkonech přímým zadáním, aby svůj zájem mohli projevit i zahraniční železniční dopravci. K termínu, který byl určen pro podání informativních cenových údajů, tyto údaje doručilo několik dopravců. S ohledem na zajištění výhodné vyjednávací pozice Ústeckého kraje nebudeme nyní sdělovat, kteří dopravci tak učinili, ani jejich počet.

 

3) veškeré výkony zahrnuté v tomto provozním souboru jsou vedeny po elektrifikovaných tratích. Ústecký kraj se neustále potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší, která je dána jeho industriálním charakterem. Navíc elektromobilita je v dnešní době stále více prosazována. Navíc je zde třeba zmínit, že ekonomická živostnost drážního vozidla je 30 let, což by v případě pořízení motorových jednotek (byť nových, které splňují nejnovější emisní normy) znamenalo na další 30 let zvýšenou zátěž životního prostředí v Ústeckém kraji. Ústecký kraj podporuje, aby na tratích, které k tomu mají potřebnou infrastrukturu, jezdily vlaky pokud možno s čistou trakcí, neboť v tom se domníváme je budoucnost železnice.

4) obecně je možné zmínit nízkopodlažnost, klimatizace, možnost přepravy OOSPO, možnost přepravy dětských kočárků, jízdních kol, objemných zavazadel, audiovizuální informační systém, odbavovací zařízení zapojitelné do IDS DÚK.

 

5) V přímém zadání Ústecký kraj spatřuje způsob zadání, který je administrativně jednodušší a u železnice v souladu s legislativou a postupuje tak celá řada objednatelů. Aby bylo zajištěno řádné hospodaření s veřejnými prostředky, provádí Ústecký kraj před vlastním zadáním "průzkum trhu", ve kterém zjišťuje cenové údaje a další podmínky, za kterých by byly oslovení dopravci ochotni uvažovat o zajištění veřejných služeb a až dle toho vybere dopravce a uzavře s ním smlouvu. Není to tedy přímé zadání "bez ničeho".

 

6) provoz na lince U1 bude smluvně zajištěn se stávajícím dopravcem do roku 2024. Do vozidel provozovaných na lince U1 byla provedena investice s využitím dotací z rozpočtových prostředků ROP - Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad. Vozidla jsou dle pravidel dotačního programu vázána po dobu udržitelnosti projektu na dopravní výkony, pro které byla pořízena.

 

Připravila:

Ing. Lucie Dosedělová, tisková mluvčí
oddělení mediální komunikace

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741

mob. +420 723 520 855

dosedelova.l@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 13.7.2018 / 13.7.2018
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu