Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Tarify Dopravy Ústeckého kraje

ODPOVĚĎ pro Alexandra Vanžuru, Děčínský deník, 25.6.2018
 

 
 

Dotaz (v původním znění):

Ohledně změny tarifů DÚK. Podle návrhu dodatku, který bude projednávat ZM Děčín, by měly platit slevy ve výši 75 procent pro vybrané cestující i v MAD. Proč se kraj k tomuto kroku rozhodl a s jakou částkou na pokrytí výpadku tržeb jednotlivých dopravních podniků počítá?


Odpověď:

Ústecký kraj jako organizátor integrovaného dopravního systému DÚK připravuje nezbytné kroky, aby od 1. září 2018  bylo připraveno odbavování cestujících právě i v souladu se státem nařízenými slevami. Slevy ve výši 75 % z ceny obyčejné jízdenky budou poskytovány osobám ve věku 6-18 let, studentům 18-26 let a osobám od 65 let výše. Vzniklá ztráta na vybraných tržbách, v důsledku zavedení těchto slev, bude dopravcům kompenzována státem. Pro městské hromadné dopravy (MHD) však tyto slevy nařízeny nejsou a stát je dopravcům MHD nebude kompenzovat.

 

Pokud by nebyly v MHD tyto slevy poskytovány, dojde paradoxně v těchto místech k likvidaci již zavedeného integrovaného dopravního systému a to právě pro necitlivější, slevami dotčené skupiny cestujících. Integrace s MHD by tak skončila právě pro děti, studenty a seniory, což není v zájmu kraje. Přestupní jízdenka umožňující během přepravy využít vícero druhů dopravy by tak zavedením slevy přestala být přestupní a integrovaná. Pro krajem navrhované zavedení slev v MHD je potřebný souhlas dotčených měst. Vzniklou ztrátu na třžbách dopravců MHD prostřednictvím měst uhradí kraj, který odhaduje, že zvýšené finanční náklady převážně pokryje státní kompenzace linek příměstských autobusů a osobní železniční dopravy (která se bude chovat podobně jako by došlo k navýšení tržeb). Případné nepokrytí ztráty z poskytování slev by podle předběžných výpočtů mělo dosahovat cca 10 mil. Kč ročně, přičemž Rada Ústeckého kraje takový záměr již schválila, a to i příslušné dodatky smluv s jednotlivými městskými dopravami.​Připravila:

Ing. Lucie Dosedělová, tisková mluvčí
oddělení mediální komunikace

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741

mob. +420 723 520 855

dosedelova.l@kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 13.7.2018 / 13.7.2018
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu