Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Krajská zdravotní uspořádala odbornou konferenci 16. Perinatologické dny Ústeckého kraje

ll
Gynekologicko-porodnická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádala odbornou konferenci 16. Perinatologické dny Ústeckého kraje. Akce proběhla 21. – 22. června 2017 v hotelu Ostrov u Tisé na Ústecku.
 

 
 

Záštitu nad konferencí převzal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, kterého zastoupil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Stanislav Rybák. „Dovolte mi nejprve poděkovat vám za vaši práci, kterou vykonáváte a které si velmi vážím nejen já, ale i celé vedení Ústeckého kraje. Chci také poděkovat docentu Tomáši Binderovi a jeho kolektivu za přípravu letošních Perinatologických dnů, které mají vždy velmi vysokou úroveň a které vám určitě přinesou nové poznatky a zkušenosti. Před několika týdny byla ustavena v ústecké Masarykově nemocnici již jedenáctá, neonatologická klinika. Tedy klinika, s jejíž prací vás mnohé spojuje. Napadlo mne v souvislosti s právě probíhajícím mistrovstvím světa malé srovnání. Chcete-li uspět v kopané, potřebujete jedenáct špičkových hráčů. Dnes máme jedenáct špičkových pracovišť. K úspěchu ale potřebujete i potřebné zázemí včetně kvalitního vedení. To také máme. Vždyť v Masarykově nemocnici doplňují špičku klinik výborně pracující další oddělení a primariáty počínaje Emergency, přes centrální operační sály až po rehabilitaci. Přeji nám všem, aby se špičková úroveň práce nejen udržela, ale i zlepšovala a tím byla zajištěna i kvalitní péče o zdraví našich občanů. Ještě jednou vám za vaši velmi potřebnou a záslužnou práci děkuji,“ uvedl Stanislav Rybák.

Všechny přítomné v úvodu pozdravila primátorka statutárního města Ústí nad Labem Věra Nechybová, která také převzala nad akcí záštitu. „Na vaší  konferenci vždy zazní mnoho zajímavého a přínosného. Nejen jako primátorka, ale hlavně jako žena a matka si velmi vážím práce lékařů a sestřiček a jsem moc ráda, že nemocnice v Ústí nad Labem poskytuje služby na špičkové úrovni. Jsem na to velmi pyšná,“ řekla Věra Nechybová.

Mezi návštěvníky konference zavítal ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., Josef Liehne. „Jsem rád, že se opět po roce scházíme v tomto krásném prostředí, abychom se pochlubili skvělými výsledky našeho perinatologického centra a vyměnili si zkušenosti. Toto centrum patří mezi dvanáct center v České republice a skládá se z největší  porodnice v kraji a neonatologické kliniky. Děkuji všem pracovníkům centra za jejich každodenní nasazení v boji o zdraví a životy našich nejmenších. Jsem rád, že v krátké době začne realizace perinatologického programu, kdy pořídíme pro centrum nové vybavení v řádu 70 milionů Kč,“ uvedl Josef Liehne.

Přednášky byly po oba dny rozděleny do jednotlivých bloků napříč zdravotnickými obory, se kterými se lze v perinatologii setkat. Odborným garantem byl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FZS UJEP v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., doc. Tomáš Binder. „Konference se jako každý rok zabývala hodnocením výsledků perinatologické péče v regionu za uplynulý rok 2017. Celkově lze dosažené výsledky hodnotit jako velmi dobré, došlo k mírnému zlepšení ve srovnání s rokem 2016. Přetrvává ve srovnání s celorepublikovými ukazateli zatížení perinatologických center regionu vysokým procentem předčasných porodů. Dále se konference jako každoročně zabývala nejakutnějšími problémy oboru. Program obsahoval tři stěžejní témata. První bylo věnováno kritickému rozboru indikací k císařskému řezu, jeho potenciální rizika pro další život ženy a koordinovaná spolupráce ambulantních gynekologů a nemocničních lékařů. U druhého z témat se jednalo o doporučení k přístupu k rodičkám, které přicházejí s alternativními požadavky pro vlastní porod. Kdy je možné jim vyhovět, kdy to již není možné a jak se chránit. Třetím probraným tématem bylo očkování v průběhu těhotenství,“ zhodnotil šestnácté perinatologické dny Tomáš Binder.

Neonatologie patří k oborům, v nichž Česká republika dosahuje jedny z nejlepších výsledků na světě. Lékařští specialisté jsou schopni zachraňovat děti s porodní hmotností 500 gramů a z nejkritičtější nejnižší věkové skupiny a hmotnosti pod 1000 gramů přes 50 % procent úspěšně vrátit, vesměs bez většího hendikepu, do života. V České republice existuje 12 perinatologických center a z nich má společnost Krajská zdravotní dvě, v nemocnicích v Ústí nad Labem a v Mostě. Jde o centra vysoce specializované péče, prostřednictvím kterých zdravotníci poskytují komplexní péči o nejzávažnější stavy během těhotenství, porodu a šestinedělí, vyskytující se u matky, plodu či novorozence. Ústecké centrum má přesah do Libereckého kraje, mostecké na Lounsko a do Karlovarského kraje.

Fotografie z akce naleznete zde.

Zdroj: Krajská zdravotní, a.s.

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 29.6.2018 / 29.6.2018
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu