Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Více peněz z těžby nerostů musí zůstat v kraji

logo ÚK
Tripartita má jasno, region by měl od státu dostávat více peněz. Na kulatém 90. jednání Předsednictva Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje (HSR-ÚK) se sešla krajská tripartita nad tématy jako budoucnost uhelných regionů, novela Horního zákona a rekultivace. Diskutovalo se také o nerovném odměňování žen a mužů.
 

 
 

Předsedkyně HSR-ÚK a zástupkyně zmocněnce vlády pro strukturálně postižené kraje Gabriela Nekolová představila Platformu Evropské komise pro transformaci uhelných regionů, která byla založena v prosinci 2017. Jedním z jejích cílů je reagování na environmentální a sociální změny v uhelných regionech. „Vítáme možnost, jak posílit váhu uhelných regionů na evropské úrovni a využít tuto spolupráci k získání dalších zdrojů pro rozvoje kraje,“ říká Gabriela Nekolová. Současně informovala o tom, jak se daří naplňovat vládní program RE:START na hospodářské oživení regionu.

Členka předsednictva Helena Veverková informovala o návrhu novely Horního zákona. Předsednictvo přijalo usnesení, v němž požaduje změnu přerozdělení výnosu z úhrad ve prospěch obcí i krajů, a to v poměru cca 50 % stát a 30 % do rozpočtu dotčených obcí a 20 % krajům. „V tuto chvíli získávají peníze jen obce v katastru těžby, zátěž však dopadá i na jiné části kraje a hlavně nevidíme důvod, proč by většinu prostředků měl dostávat stát,“ komentovali představitelé HSR-ÚK. Garance, že stát naplní své závazky vůči regionu, chce tripartita i v oblasti rekultivací. Na zahlazování škod po těžbě způsobených státem chce alespoň 1 miliardu korun ročně.

Závěr jednání patřil zástupcům MPSV a Českomoravské konfederaci odborových svazů, kteří prezentovali projekt 22% ROVNOST, jehož cílem je odstranit výrazně nerovné podmínky mezi odměňováním můžu a žen. K zapojení do projektu vyzve tripartita regionální zaměstnavatele.

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje je zřízena jako iniciativní, koordinační a dohadovací subjekt pro jednání s vládou ČR, ministerstvy, ústředními správními úřady a orgány Ústeckého kraje v otázkách hospodářského a sociálního rozvoje Ústeckého kraje. Cílem HSR-ÚK je vyvážený a sociální rozvoj Ústeckého kraje a zvyšování úrovně jeho obyvatel. Všichni členi pracují v HSR-ÚK bez nároku na honorář.

Zdroj: Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 13.4.2018 / 13.4.2018 | Zveřejnit od: 13.4.2018
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu