Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Hamerští truhláři pomohli s rekonstrukcí národní kulturní památky

Hamry
Do chaty Libušín v Pustevnách se vryjí otisky práce žáků ze Střední odborné školy v Litvínově – Hamru. Stavba významného slovenského architekta Dušana Jurkoviče byla před čtyřmi lety silně poničena požárem, od té doby prochází postupnou rekonstrukcí. Hamerští truhláři pomohli s její opravou, během čtyřdenního workshopu v Rožnově pod Radhoštěm vyrobili předlohy pro restauratéry.
Tisková zpráva ze dne 2. března 2018
 

 
 

Truhláři vyráběli model kazety stropu a části obložení, které budou restaurátorům sloužit jako předloha při vytváření replik. Každou opravu historických konstrukcí je nutné provádět podle původních technik. Proto hoblování, řezání a další práce byly prováděny výhradně ručně. „Nebyly použity žádné stroje. Využívali jsme pouze techniky, které aplikovali naši předci při stavbě Libušína,“ popsal učitel odborného výcviku Miroslav Findeis.

 

Vedení vybraných žáků prvního ročníku oborů truhlář a umělecký truhlář se ujal restaurátor Luděk Dvořák z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. S ním škola spolupracuje dlouhodobě. „Pan Dvořák je opravdu špička ve svém oboru. Tato spolupráce je ojedinělá, jsme jedinou školou v České republice, která je s Valašským muzeem v přírodě takto úzce propojená. A navíc má pan Dvořák ohromný pedagogický talent,“ řekl Miroslav Findeis.

 

Žáci navštívili samotné místo rekonstrukce – Pustevny. „Libušín je krásná stavba. Uvědomuji si, že jsem se podílel na něčem opravdu významném. Pokud by se mi znovu naskytla podobná šance, nebudu váhat,“ shrnul mladý umělecký truhlář Tobiáš Jurenka.

 

Výsledná práce hamerských žáků byla Luďkem Dvořákem hodnocena na výbornou. „Shodli jsme se na tom, že se kluci rozhodně nemusí stydět. Mají velkou šanci se stát výbornými řemeslníky,“ uzavřel Miroslav Findeis.


01
Žáci s modelem kazety stropu.

02
Předcházela tomu velká dřina.

03
Ale vznikl z toho krásný kus.

 

 
 

 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 2.3.2018 / 2.3.2018 | Zveřejnit od: 2.3.2018
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu