Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Hlavní webCesta: Titulní stránka > Hlavní web

 

Tragédie na dole Nelson: 128 vdov a 266 sirotků

foto
Je středa 3. ledna 1934 před pátou hodinou a celá odpolední směna na dole Nelson je pod zemí, když se náhle ozve obrovská exploze, při které zemřelo 142 horníků. Náhlá tragédie v té době nenechala nikoho chladným, na pohřeb přijely desetitisíce lidí a ještě dnes z neštěstí, které se považuje za jedno z největších v české historii, mrazí. A právě na tříkrálovou sobotu na dole Nelson III u Oseka na Teplicku uctil památku zesnulých hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, zástupci okolních obcí a hornických spolků z české i německé strany.
Tisková zpráva ze dne 6. ledna 2018
 

 
 


„Jsem zde u památníků poněkolikáté a pokaždé to vnímám jako velmi smutnou událost, kdy si připomínáme největší tragédii, která se v Podkrušnohoří stala. Neměli bychom nikdy zapomínat na ty, kteří při hornickém povolání přišli o život. Velmi si vážím hornické tradice, která zde v Ústeckém kraji je. Jsme tím jedineční a je to něco, co jiné kraje nemají a měli bychom být hrdí, protože se jedná o nerostné bohatství, které náš region skrývá a ze kterého žije celá republika,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček při pietním aktu.

Letos je to od výbuchu na dole Nelson III v Oseku na Teplicku osmdesát čtyři let. Zahynulo zde 142 osob – 140 horníků v dole, 2 osoby v troskách na povrchu. Vyšetřování neštěstí ukázalo, že šlo o výbuch špatně uskladněného a neodklízeného uhelného prachu vznětem požárních plynů, kterému bylo možné vhodnými opatřeními zabránit. Nikdo však nebyl uznán osobně vinným. Přes čtyři roky trvaly vyprošťovací práce a poslední tělo bylo vyneseno na začátku roku 1938. 

Tragédii, která zasáhla všechny napříč společenským spektrem a co jí předcházelo, vám přiblíží dokument z produkce České televize http://www.ceskatelevize.cz/porady/1091682868-osudove-okamziky/401213100081032-dul-nelson-osek-1934/

foto

foto

foto

foto

foto
Pietního aktu se zúčastnil také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

foto
Mostecký primátor Jan Paparega.

foto
Zástupci ze Severočeských dolů.

foto

foto

foto


 

 

 


 


 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 6.1.2018 / 6.1.2018
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu