Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Rada pro vědu, výzkum, vývoj a inovaceCesta: Titulní stránka > Rada pro vědu, výzkum, vývoj a inovace

 

Mostecký odborník na rekultivace Stanislav Štýs převzal z rukou prezidenta státní vyznamenání

sš
V den státního svátku 28. 10. 2017 udělil prezident Miloš Zeman ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání 39 osobnostem. Za zásluhy o stát v oblasti vědy udělil prezident České republiky medaili Za zásluhy I. stupně Ing. Stanislavu Štýsovi, DrSc., lesnímu inženýrovi a odborníku na životní prostředí, konkrétně na rekultivace po těžbě hnědého uhlí nebo na ochranu krajiny narušené těžební činností.
 

 
 

Stanislav Štýs (*1930) je rovněž prvním laureátem Ceny hejtmana Ústeckého kraje, kterou obdržel v roce 2012. Je autorem 330 publikací věnovaných zejména rekultivaci krajiny po těžební činnosti. Osobně vytvářel projekty rekultivací a působil jako vedoucí revírní ekologie Severočeských dolů v Mostě. Je ve svém oboru stále činný, je jednatelem inženýrské organizace ECOCONSULT PONS. Spolupracuje s vědeckými pracovišti a vysokými školami (Univerzita J. E. Purkyně Ústí nad Labem, Česká zemědělská univerzita Praha, Vysoká škola lesnická Zvolen, VŠ báňská Ostrava a Čínská hornická univerzita Xuzhou).  V roce 1996 obdržel Cenu ministra životního prostředí ČR. Je také propagátorem myšlenky, že krajina uměle vytvořená rekultivací má větší ekologickou hodnotu, než původní krajina zničená povrchovým dobýváním uhlí.

Návrhy na udělení státního vyznamenání panu Stanislavu Štýsovi, který má nesporné zásluhy mj. o rozvoj Ústeckého kraje, podávala od roku 2013 opakovaně Rada Ústeckého kraje společně s dalšími subjekty, například s Hospodářskou a sociální radou Mostecka.

sš
Fotografie z vernisáže výstavy o proměně Mostecka ZEMĚ ZNOVUZROZENÁ na Pražském hradě v roce 2015

 

 

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 29.10.2017 / 29.10.2017
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu