Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Rada pro vědu, výzkum, vývoj a inovaceCesta: Titulní stránka > Rada pro vědu, výzkum, vývoj a inovace

 

Zvyšování kvalifikace absolventů středních škol v Srbsku i spolupráce v cestovním ruchu. Ústecký kraj navštívil Srbskou republiku

01
Prezident Autonomní oblasti Vojvodina v Novém Sadu Igor Mirovič přivítal osobně krajskou delegaci v čele s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem v budově tamní vlády. Spolupráce se Srbskou republikou začala pro Ústecký kraj již v roce 2010. Po společných úspěšných projektech převážně v oblasti zdravotnictví či krizové komunikaci u přírodních katastrof teď čeká oba partnery další rozsáhlá akce. Právě projekt, který má zvýšit odbornou kvalifikaci absolventů středních škol v Srbsku, byl hlavním bodem jednání delegace Ústeckého kraje a představitelů oblasti Vojvodina. Obě strany navíc připravily memorandum o spolupráci, které má prohloubit a stvrdit dlouhodobé vztahy.
Tisková zpráva ze dne 22. srpna 2017
 

 
 


„Jsem rád, že se navázaná spolupráce se srbskými institucemi neustále prohlubuje a vznikají tak stále nové projekty, které jsou velmi úspěšné. Je důležité rozvíjet a rozšiřovat vzájemné vztahy obou regionů. Naši ředitelé i učitelé středních škol mají velké zkušenosti, které mohou předat,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Toho na jednání v Srbsku doprovázela i krajská radní Jitka Sachetová, předseda výboru pro zdravotnictví Pavel Csonka a členka komise pro zahraniční vtahy Darina Kováčová a náměstek pro řízení lidských zdrojů Krajské zdravotní Vojtěch Krump. Memorandum bude hlavně o další spolupráci, rozvoji a prohloubení dlouhodobých vztahů. Naváže také na spolupráci v oblasti ekonomiky a obchodu, vědy, techniky a vzdělávání, zdravotnictví a sociální politiky, regionálního rozvoje, cestovního ruchu i kultury.

Velká část jednání byla věnována i přípravě projektu, ve kterém by měl Ústecký kraj předat své know-how v oblasti odborné kvalifikace středoškoláků. Realizaci již v tomto týdnu odsouhlasili krajští radní. V rámci projektů by měly být realizovány i odborné stáže právě v našem kraji. Konkrétně bude zaměřen na oblast Jižního Banátu, které je součástí Vojvodiny. V rámci projektu by měl být zhodnocen potenciál srbských studentů převážně zdravotních a technických středních škol (studijní předpoklady, jazykové vybavení, zájem o studium v zahraničí) a úspěšným studentům pak bude nabídnuta možnost zvýšit své odborné dovednosti formou následného studia vyšší odborné školy a odbornou praxi v Ústeckém kraji v zařízeních Krajské zdravotní a to i včetně možnosti trvalého pracovního uplatnění v našem kraji. Projekt bude financován ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou.

 

V rámci návštěvy Srbska se delegace Ústeckého kraje setkala i s vedením města Vršač, se kterým spolupracuje již od roku 2011. Zavítali také na českou besedu, na setkání s velvyslankyní ČR v Srbsku Ivanou Hlavsovou a konzulkou Petrou Feikovou odpovědnou za kulturu a krajanské záležitosti. Zúčastnili se zahájení výstavy moderní architektury i setkání s českými krajany.

Ústecký kraj již několik let úzce spolupracuje s regionem Jižního Banátu na projektech rozvojové spolupráce. Více o vývoji spolupráce se Srbskou republikou http://www.kr-ustecky.cz/srbska-republika/d-1661596.

Jak o návštěvě představitelů Ústeckého kraje píšou srbská média:

RTS:
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/politika/2875551/igor-mirovic-primio-delegaciju-usteckog-regiona.html
RTV:
http://www.rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/saradnja-ap-vojvodine-i-usteckog-regiona_855683.html
Dnevnik:
https://www.dnevnik.rs/politika/mirovic-primio-delegaciju-usteckog-regiona-19-09-2017

Srbsko je jednou ze zemí, se kterou Ústecký kraj aktivně spolupracuje. Kraj prohlubuje vztahy i k dalším regionům na západ od našich hranic. Velmi intenzivní je například také spolupráce s Německem. Nově kraj komunikuje s úřadem českého velvyslance ve Francii, chystá také návštěvu španělského velvyslance, hejtman se setkal nedávno s velvyslankyní Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. V uplynulých týdnech přijal například velvyslance Indonésie – státu v jihovýchodní Asii a Oceánii, tvořeného 17 508 ostrovy. S více než 230 miliony obyvatel jde o čtvrtý nejlidnatější stát světa.

01

02

03


 


 


 

 

  
 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 22.9.2017 / 22.9.2017 | Zveřejnit od: 22.9.2017
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu