Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:Rada pro vědu, výzkum, vývoj a inovaceCesta: Titulní stránka > Rada pro vědu, výzkum, vývoj a inovace

 

V Duchcově si připomněli památku tragické události

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Duchcovský viadukt
U památníku v centru Duchcova si v sobotu 4. února lidé připomněli 86. výročí události, která se stala 4. února 1931 u duchcovského viaduktu. Pietního aktu se kromě hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka zúčastnili i krajští zastupitelé Jitka Sachetová, Jaroslav Horák, Pavel Vodseďálek či Gabriela Hubáčková, poslankyně Parlamentu ČR.
Tisková zpráva ze dne 4. února 2017
 

 
 

Všichni zúčastnění (mmj. i starosta Duchcova Zdeněk Šimbera, radní kraje Radek Belej či poslankyně Hana Aulická Jírovcová) začali po úvodním slovu místostarosty Duchcova Stanislava Strohmeiera klást k pomníku věnce a květiny na počest zastřelených dělníků. Ti se spolu s dalšími vydali v onom roce 1931 na demonstrativní pochod z Ledvic do Duchcova. Po celou dobu byl kordon sledován dvanácti četníky. Krátce před třetí hodinou odpoledne došlo celé shromáždění k železničnímu viaduktu na jižním okraji Duchcova. V úzkém prostoru silničního podjezdu čekala na procesí četnická uzávěra, která měla za úkol nevpustit demonstranty do města.

 

V nastalé vypjaté situaci došlo k potyčce mezi předními řadami demonstrantů a četníky, kteří začali pálit do demonstrantů. Na zem padlo nejspíše devět dělníků, z nichž tři na místě zemřeli. Jednalo se o Josefa Kadlece (30 let), Josefa Studničku (27 let) a Aloise Lamače (32 let). Těžce zraněný devatenáctiletý Antonín Zeithammer zemřel téhož dne v nemocnici. Všichni čtyři mrtví byli nezaměstnaní.


01
Na uctění památky tragické události přišlo mnoho lidí v čele s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem.

02

 

03

 

 

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 4.2.2017 / 4.2.2017 | Zveřejnit od-do: 4.2.2017-3.3.2017
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu