Orientační nabídka

Ústecký kraj   

Aktuální téma:EU, granty a dotaceCesta: Titulní stránka > EU, granty a dotace

 

Energetické fórum Ústeckého kraje: Jak dál s energetikou v regionu?

ee
Ve čtvrtek 22. září se v krajském městě konal 6. ročník odborné konference „Energetické fórum Ústeckého kraje 2016“. Letos se fórum zaměřilo na problematiku energetiky 21. století. Témata přednášek se zabývala budoucností evropského energetického trhu, současností a budoucností klasické energetiky v severozápadních Čechách a potenciálem energetiky pro další rozvoj Ústeckého kraje.
 

Odkazy


 
 

„Program letošního fóra opět potvrdil rostoucí odbornou úroveň konference, na které se setkávají a vyměňují si poznatky a zkušenosti subjekty, které jsou významnými hráči v resortu energetiky a souvisejících odvětvích,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček. „Ústecky kraj byl, je a bude energetickým srdcem republiky a toto postavení ovlivnilo životní prostředí, zdraví lidí, demografickou strukturu obyvatel i pověst regionu. Stát je podle mého názoru dlužníkem vůči našemu kraji, měl by kraji v různých formách kompenzovat to, co pro stát kraj odvedl a odvádí,“ dodal v úvodu fóra hejtman.

Jednotlivé příspěvky se věnovaly vývoji energetického trhu v EU a ČR v posledním období, vývojem legislativy ČR a EU a jejími dopady na energetiku ČR i scénářům dopadů důsledné aplikace politiky omezování uhlíkových technologií na strukturu             energetiky a průmyslu v ČR a Ústeckém kraji.

Mezi zásadní příspěvky patřila vystoupení generálního ředitele Severočeských dolů, a.s., Ivo Pěgřímka a generálního ředitele Společnosti SevEn, a.s., Vladimíra Roučka, kteří komentovali vliv usnesení vlády č. 827/2015 k řešení dalšího postupu územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách na činnost svých společností. Zatímco důl Bílina může v těžbě pokračovat za hranici limitů, důl ČSA na Mostecku musí z rozhodnutí vlády těžbu utlumit. Vedení kraje očekává, že negativní dopady tohoto rozhodnutí na zaměstnanost v kraji bude horníkům vláda kompenzovat.

Krajský radní Martin Klika se ve svém příspěvku věnoval aktuálnímu podílu energetiky na ekonomice a zaměstnanosti v Ústeckém kraji.

Všechny účastníky zaujalo vystoupení bývalého generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Miroslava Štěpána k problematice blackoutu a s tím spjatých rizicích

Další příspěvky konference se věnovaly například využití alternativních zdrojů energií v ČR, problematice čerpání finančních prostředků z programu řešení ekologických škod a možnosti využití lomů po ukončení těžební činnosti

Zástupkyně vládního zmocněnce pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj (MSK, ÚK a KVK) Gabriela Nekolová seznámila plénum konference se Strategií hospodářské restrukturalizace MSK, ÚK a KVK ve vazbě na transformaci energetiky. Ze strategie vzniknou regionální akční plány a projekty, jejichž cílem bude zastavit zaostávání jmenovaných krajů v mnoha parametrech za ostatními regiony.

Na tiskové konferenci věnované tématům energetického fóra představil hejtman Oldřich Bubeníček postoj vedení Ústeckého kraje k problematice energetické politiky v regionu (viz samostatný připojený dokument k této zprávě).

Záštitu nad energetickým fórem 2016 převzal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Pořadatelem fóra byl Ústecký kraj a odborným garantem konference byla tradičně Okresní hospodářská komora Most.

ee
Zprava hejtman Oldřich Bubeníček, prezident HK ČR Vladimír Dlouhý a předseda OHK Most Rudolf Jung

ee
Hejtman s radním Martinem Klikou

ee

ee

ee
Energetické fórum zahájil hejtman Oldřich Bubeníček

 

ee
Úvodní slovo prezidenta HK ČR Vladimíra Dlouhého

 

ee
Vladimír Dlouhý předal ocenění HK ČR Heleně Veverkové, která řadu let působí v oblasti výzkumu těžby hnědého uhlí a zasazuje se o zájmy kraje na úrovni krajské tripartity

 

ee
K ocenění poblahopřál Heleně Veverkové hejtman Oldřich Bubeníček

ee
Generální ředitel společnosti SevEn Vladimír Rouček

 

 

ee
Přednáší generální ředitel společnosti Severočeské doly Ivo Pěgřímek

 

ee
Svůj příspěvek přednesl stovce účastníků i krajský radní Martin Klika

 

ee
Účastníci panelové diskuze

 

ee
Na tiskové konferenci

 

 

 


 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 22.9.2016 / 22.9.2016
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém

Přihlásit se | Registrovat se | Mobilní verze | O webu