Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Územní plánování a stavební řád

 

Spolupráce Česka a Saska: Vysokorychlostní železnice, vodíková a autonomní doprava

 
Ministerstvo dopravy
Rychlejší cestování vlakem, splavnost Labe a podepsané memorandum o sdílení dat v autonomní mobilitě a digitalizaci dopravy. Taková byla témata jednání českého ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka a saského ministra hospodářství, dopravy a práce Martina Duliga v Ústí nad Labem.
Tisková zpráva ze dne 22. července 2021
 

 
 

„Pokračujeme na přípravě přeshraničního tunelu mezi Drážďany a Ústí nad Labem, cílem je zkrátit cestovní dobu mezi Prahou a Drážďany na hodinu, ale také propojit Berlín s Prahou a Vídní v rámci projektu Via Vindobona,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Česko-saští experti obou ministerstev se aktivně účastní na činnosti Evropského uskupení územní spolupráce Nové železniční spojení Drážďany – Praha, jehož páté výročí založení si delegace připomněly spolu s hejtmanem Ústeckého kraje Janem Schillerem a prvním zástupcem zemského rady zemského okresu Saské Švýcarsko – Východní Krušné hory.

Projekt Via Vindobona zrychluje osobní dopravu mezi Prahou a Drážďanami, ale také přibližuje obyvatele  Brna či Vídně. Česká delegace proto požádala o podporu Saska při revizi dopravní sítě TEN-T a zahrnutí úseku Praha – Brno a Ústí nad Labem – Heidenau do hlavní části této sítě. Karel Havlíček informoval také svého saského kolegu o jednání se spolkovým ministrem Scheuerem a podpisu mezinárodní smlouvy o splavnění Labe.

Oba ministři zároveň podepsali memorandum o výměně dopravních dat, digitalizaci dopravy a autonomní mobilitě. „Sousední Sasko je skvělým partnerem v oblasti chytrých a ekologických dopravních projektů. Ústecký kraj čekají mimořádné investice do moderních technologií a inspiraci může najít právě v sousedním regionu,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Pro Českou republiku je také zajímavá spolupráce v oblasti vodíku a jeho využití, první místopředseda vlády České republiky proto zdůraznil zájem o rozvoj vodíkových technologií a spolu s hejtmanem Ústeckého kraje pozval saského partnera na Podnikatelské fórum ve dnech 23. a 24. září 2021, jehož program se bude věnovat vodíkové ekonomice.

Ministerstvo dopravy
Česko-saské jednání se uskutečnilo v Ústí nad Labem na zámku Větruše

 

Ministerstvo dopravy
Saský ministr hospodářství, dopravy a práce Martin Dulig

 

Ministerstvo dopravy
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller uvítal českou i saskou delegaci v Ústeckém kraji

 

Ministerstvo dopravy
Krajský radní pro dopravu a silniční hospodářství Marek Hrabáč (vlevo)

 

Ministerstvo dopravy
Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (druhý zprava)

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 22.7.2021 / 22.7.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém